Turecká Alanya

Nedaleko známého tureckého letoviska Antalya se na Turecké riviéře nalézá geograficky sice menší, ale poskytovanými službami minimálně srovnatelné městečko Alanya. Mnozí turisté, kteří v průběhu své dovolené v Turecku navštívili obě letoviska a měli tak možnost srovnání říkají, že Alanya a její okolí je přátelštější a příjemnější.

Pláže podél turistického střediska Alanya jsou tu stejně široké jako v daleko větší a známější Antalyi. Ani čistotě moře se nedá nic vytknout. Vstup do moře je, lidově řečeno, tak akorát. Není nutné se ani příliš vzdálit od pláže, aby si člověk mohl zaplavat na větší hloubce. Dno při pobřeží městečka Alanya však nemizí po pár metrech v hloubce. Takovou charakteristiku mají víceméně všechna letoviska pro letní dovolenou na Turecké riviéře.

Mimo relaxace na plážích nabízí Alanya i další možnosti, jak trávit v čase zasloužené dovolené volný čas. Turisté tu například velmi často míří ke zřícenině starobylé pevnosti. Alanyjská pevnost se tyčí na skále vysoko nad mořskou hladinou. Kromě pevnosti se ve skále pod ní nachází i různé jeskyně. K nim je ideální přístup třeba z některé z výletních loděk, jež jsou zde velmi oblíbenou turistickou atrakcí. Po mořské hladině se totiž dá dostat do míst po souši nepřístupných.

Výlet lodí na Turecké riviéře má i svá další pozitiva. Příjemným pocitem je určitě možnost skočit během horkého letního dne z loďky do chladivých vln moře. A třeba si zaplavat nad hlubinami přímo pod majestátnou pevností.

Dalším turisticky exponovaným místem kousek od turistického střediska Alanya, kam se návštěvníci této části země během své dovolené v Turecku vydávají, je amfiteátr v Aspendu. Aspendský amfiteátr se dodnes využívá hlavně k nejrůznějším divadelním či jiným kulturním představením.

Jen o pár kilometrů dále se nachází národní park Köprülü. Ten byl vyhlášen v okolí kaňonu, jenž za staletí vymlela stejnojmenná řeka. Říční voda je neuvěřitelně modrá. A také pořádně ledová. Mezi nezapomenutelné zážitky, které návštěva parku Köprülü nabízí, patří určitě i rafting na divoké řece.

Jen několik kilometrů od letoviska Alanya se též rozkládá městečko Side. To je, vedle svých vyhlášených pláží, známé i starověkými památkami z dob Řecké a Římské říše.