Region Blízkého východu

Region Blízkého východu zahrnuje rozsáhlou oblast jižně od Středozemního moře. Ze severního okraje Afriky zasahuje dále na východ. Táhne se od životem pulsujícího Maroka přes Alžírsko, Tunisko a Lybii až k turisticky velice populární destinaci Egypt. Odtud pokračuje dále přes Sýrii, Libanon a celý Arabský poloostrov až na území dávné Mezopotámie. V tomto regionu se dnes nacházejí státy Irán a Irák. Někdy bývá do oblasti Blízký východ zahrnováno i Turecko. To bývá označováno coby brána do regionu Blízký východ.

Ačkoliv je Blízký východ od Evropy de facto vzdálen jen několik tisíc kilometrů, většina turistů zná tuto oblast (tedy až na pár výjimek) daleko méně než nejrůznější asijské nebo karibské exotické destinace. Výjimku z oblasti Blízký východ tvoří z pohledu moderní turistiky pochopitelně Egypt a Tunisko. To jsou země, do kterých létá strávit svou dovolenou u moře spousta turistů nejen z České republiky, ale celé Evropy.

Někteří z milovníků cestování asi budou znát i Maroko. Luxusní dovolenou si pak nemalá část turistů dopřává ve Spojených arabských emirátech. Zbytek Blízkého východu je však pro drtivou většinu turistů nejen z naší vlasti velkou neznámou.

Do dalších zemí Blízkého východu, jako je již zmíněném Alžírsko, Jordánsko nebo Izrael, se v dnešní době cestuje většinou pouze kvůli poznání. A i když třeba Izrael či Maroko určitě mají z pohledu turisty, který chce prožít svou dovolenou na břehu příjemně prohřáté subtropického moře, co nabídnout, moc jedinců sem necestuje. Hlavním důvodem je samozřejmě bezpečnostní situace v této části světa.

O takových destinacích regionu Blízký východ, jako je Alžírsko, Libye, Libanon popřípadě Sýrie, nemá v současné době moc smysl ve spojení s turistikou příliš mnoho psát. Na druhou stranu zájemci o arabskou kulturu a historii najdou právě v těchto destinacích, spadajících pod region Blízkého východu, ty největší historické poklady a památky.

V současnosti tedy znamená pro většinu turistů z Evropy slovní spojení Blízký východ a dovolená především Egypt a Tunisko. To jsou typické dovolenkové destinace, které se na cestovní ruch a zahraniční turistiku specializují. Stovky a stovky hotelů všech cenových kategorií, rozesetých podél dlouhých písečných pláží u příjemně prohřáté Středozemního či Rudého moře, lákají do těchto destinací každým rokem statisíce turistů.

Své místo na výsluní cestovního ruchu si začíná získávat i Maroko. To však v současnosti platí spíše za zajímavou destinaci pro poznávací zájezdy. Kdo by nechtěl na vlastní oči vidět třeba pohoří Atlas nebo nejznámější marocké město Casablanca? Země na arabském poloostrově, s výjimkou Spojených arabských emirátů, nejsou k současné typicky prázdninové turistice také příliš vhodné.