Na skok do Maroka

Marocké království, zjednodušeně Maroko, leží v severozápadním cípu Afriky. Od Španělska odděluje Maroko ais 15 kilometrů vod Středozemního moře v podobě Gibraltarského průlivu. Geograficky se Maroko rozkládá zhruba ve stejné vzdálenosti od rovníku jak například oblíbená destinace pro dovolenou u moře Egypt.

Sever Afriky, a tedy i Maroko, je svou polohou předurčen k jarním nebo podzimním dovoleným. V letních měsících se zde totiž může polední teplota vyšplhat téměř k 50 stupňům Celsia. To jsou již podmínky, které nemusí být během dovolené každému jedinci úplně příjemné. Na druhou stranu v jarním či podzimním období, kdy v našich zeměpisných šířkách kolísá teplota kolem 10 stupňů, je marocké počasí velmi lákavé. V tuto dobu se Maroko stává atraktivní dovolenkovou destinací. Teploty se tady v tomto období pohybují přes den kolem 30 stupňů Celsia. Panuje zde tedy příjemné středoevropské léto.

Klimatické rozdíly bývají patrné též mezi jednotlivými turistickými středisky v Maroku. Například ve vnitrozemském Marrákeši je vždy o několik stupňů tepleji než v letoviscích podél pobřeží Atlantského oceánu. Město Marrákeš je mimochodem zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. V Marrákeši určitě stojí za vidění náměstí Djemaa El Fna. To je nejznámějším tržištěm v Maroku. Navštívit jej určitě stojí za to s přicházejícím večerem.

Cesta turistů, mířících na dovolenou do Maroka, končí většinou v některém ze známých letovisek. Těmi jsou Saidia na severním pobřeží u Středozemního moře nebo Agadir na atlantském západním pobřeží. V porovnání se známými letovisky v Egyptě či Tunisku je však Maroko stále ještě daleko méně navštěvované. Kdo si však chce užít dovolenou stranou hlavního turistického ruchu, měl by Maroko do svých plánů na budoucí dovolenou určitě zahrnout.

Při cestě do Maroka bývají ve výhodě turisté, kteří mají znalosti francouzského jazyka. Maroko totiž bylo dříve francouzské území. A to až do roku 1956. Francouzština je zde stále jedním z úředních jazyků. I z tohoto důvodu pochází nejvíce turistů, kteří Maroko navštíví, z Francie.

Největším a nejznámějším městem v Maroku je Casablanca. Původní přístav se během několika desetiletí rozrostl v aglomeraci s téměř 3.000.000 obyvatel. Pro mnohé turisty je největší motivací k návštěvě Maroka a města Casablanca stejnojmenný film z roku 1942. Hlavní roli v něm ztvárnili Humphrey Bogart a Ingrid Bergmanová.