Je v Turecku bezpečno?

Procestovanou Evropu má spousta turistů. Avšak cesty do Turecka se trochu obávají. Upřímně? Ono se není moc čemu divit. Vždyť téměř každý den je možné ve zprávách sledovat, jak je arabský svět již několik let ne úplně ideálním místem pro cestování. A Turecko jako arabská země bývá poměrně často též zmiňována. Turecko ale naštěstí patří k nejklidnějším arabským zemím. A byla by škoda, kdyby byly přehnané obavy důvodem, proč tuto zemi na pomezí Evropy a Asie nenavštívit.

Jak to tedy v Turecku vypadá doopravdy? Vlivem událostí posledního desetiletí jsou pro nás muslimové zlí a nepřátelští lidé. Toho, kdo podobný názor zastává, čeká po příletu do Turecka drobný šok. S největší pravděpodobností si totiž bude klást otázku, kde že jsou ti nepříjemní obyvatelé? V drtivé většině totiž bude v Turecku obklopen příjemnými, vstřícnými a ochotnými lidmi. Kteří se navíc budou snažit se vším pomoci.

Pochopitelně zde platí obecné zásady bezpečnosti. Ale tak je tomu i v jiných zemích světa. V tom není Turecko nijak výjimečné. Realita kupříkladu v Istanbulu je srovnatelná s evropskými metropolemi. Je třeba si dávat pozor na kapsáře a hlídat si kabelku či batoh. Ale to musíte i v Praze. Zvláštní pozor je třeba dávat na cenné věci. K těm patří kupříkladu telefony, fotoaparáty, kamery či šperky. Loupežná přepadení jsou zde vzácná. A místní policie se je snaží moderními metodami vymýtit.

Ve večerních hodinách není doporučováno chodit o samotě do tmavých postranních uliček. Na hotelu by turisté měli vždy využívat hotelového trezoru a v něm uložit cenné věci. Za věci zanechané volně ležící v hotelovém pokoji hotel v Turecku neručí. Je též doporučováno udělat si kopii cestovních dokladů, aby bylo možné ji v případě jejich odcizení použít.

Ve větších turistických centrech v destinaci Turecko je běžné, že se ženy pohybují volně bez doprovodu mužů. Na venkově ale může toto chování vzbudit trochu pozornosti. Oblékání by mělo být voleno spíše konzervativně. Mělo by se snažit ctít místní tradice, i když Turecko je poměrně tolerantní zemí.

Ani v Turecku se turisté nevyhnou smlouvání o ceně. Obecně platí, že cizinci dostávají vyšší ceny. Je tedy dobré se na smlouvání dopředu připravit. Pro Turky je čest s turisty smlouvat. Bez smlouvání to pro ně není dobře uzavřený obchod. Naštěstí je možné se téměř se všemi domluvit anglicky.